Цього року минає 130 років в часу публікації книги «Портрет Доріана Грея» О. Вайльда (1810).
Вайльд відомий перш за все як теоретик «чистого мистецтва», «мистецтва заради мистецтва». Він був надзвичайно обдарованою людиною, написав чимало творів, різноманітних за жанрами: оповідання, романи, комедії.
Роман «Портрет Доріана Грея», посідає особливе місце в його творчості. Він єдиний опублікований в спадщині письменника. Твір приніс авторові карколомний успіх, але й скандальну славу. Сюжет побудований навколо вічно молодого і дуже привабливого аристократа Англії кінця ХIХ ст. Доріана Грея, який обміняв свою душу на дар вічної молодості.
Після опублікування роману, в суспільстві вибухнув скандал. Літературні критики засудили його як аморальний твір, деякі вимагали піддати його забороні, а автора – судовому покаранню. Вайльда звинувачували у зневазі суспільної моралі.
Але були й поціновувачі роману. В одному з листів до О. Уайльда захоплення романом висловив С. Малларме: «Я завершую читання книги, що належить до тих небагатьох, які здатні зворушити…Цей портрет Доріана Грея, який бентежить душу, …буде переслідувати мене…». Ці слова французького письменника виявилися пророчими, спонукаючи нові покоління шанувальників О. Вайльда до осягнення глибин його визначного творіння.
«Кожна людина бачить в Доріані Греї свої власні гріхи…», – писав О. Вайльд. І це правда. У психології навіть існує «синдром Доріана Грея», якій являє собою культ молодості та страх перед фізичним старінням.
Перечитуючи «Портрет Доріана Грея», можна зустріти таку фразу: «Для того, щоб захопити світ, потрібні лише дві речі: краса і молодість». Та ніщо ж не вічне, ні краса, ні молодість. Час забирає усе. Тому чи варто все це? Життя таке, яке воно має бути, і в ньому має бути і дитинство, і юність, і молодість, і старість. А молодість завжди швидкоплинна, тому безглуздо витрачати її на самі лише насолоди та втілення бажань.
Немає коментарів:
Дописати коментар