четвер, 11 червня 2020 р.

14 червня – Всесвітній день донора крові


Свято було встановлено 23 травня 2005 р. на 58-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в Женеві (Швейцарія). Дата святкування обрана на честь дня народження вченого, лауреата Нобелівської премії Карла Ландштайнера, який відкрив групи крові людини і зробив перший крок до переливання донорської крові.
Донор від латинського donare – «дарувати». Тому кожен донор, який здає кров, робить свій безцінний внесок у добру справу – порятунок людських життів.
Сьогодні лише в 62-х країнах національні запаси продуктів крові засновані майже на 100-% добровільному безоплатному донорстві крові, а 40 – досі залежать від родинних та платних донорів.
Щомиті в усьому світі в людей різного віку та походження виникає потреба в переливанні крові за життєвими показаннями.
Донором може бути будь-яка здорова людина у віці від 18-ти до 60-ти років, яка дала згоду здати кров або плазму та не має медичних чи соціальних протипоказань. Чоловіки можуть жертвувати свою кров на благі справи до 5-ти разів на рік, а жінки – до 4-ох разів.
В організмі людини міститься в середньому близько 5-ти літрів крові, тобто 7% від ваги тіла. Абсолютно нешкідливою та безпечною разовою дозою донації для здоров’я донора є 450 мл., причому він втрачає переважно рідку частину крові – плазму, яка відновлюється протягом 18-20 годин.
В Україні, донори, які здали 40 максимально допустимих разових доз крові або 60 максимально допустимих разових доз плазми, отримують звання «Почесний донор України», їм видається відповідне посвідчення та нагрудний знак «Почесний донор України».  Ті, хто безкоштовно здали кров або її компоненти 100 разів і більше, відзначаються державними нагородами. За історію донорського руху незалежної України майже 50 тис. українців отримали звання «Почесний донор України», а 16 – визнано гідними високого звання «Заслужений донор України».
Необхідно пам’ятати, що донорство важлива гуманна акція людства, адже один донор може врятувати життя трьох людей!

Немає коментарів:

Дописати коментар