понеділок, 15 червня 2020 р.

Книги-ювіляри 2020


У 2020 р. минає 175 років від дня публікації роману Пантелеймона Куліша «Чорна рада. Хроніка 1663 року» (1845).
П. Куліш увійшов в історію як діяч «Наддніпрянської Трійці», яка заклала підвалини розвитку модерної української культури.
Найвідомішим його твором є перший історичний роман в українській літературі «Чорна рада», якій автор писав близько 14 років.  
Як стверджують літературознавці, задум створити «Чорну раду» та її перші абзаци з’явилися з-під пера автора саме в нашому місті – Луцьку, тут Куліш працював вчителем.
Історичною основою роману є події, що відбулися після Переяславської угоди 1654 р. Боротьба за гетьмануван­ня між Якимом Сомком та Іваном Брюховецьким  після смерті Б. Хмельницького була гострою, як ніколи.
Центральним у романі є образ соціальних низів, черні (звідси й на­зва «Чорна рада»). Це узагальнений демократичний образ українського народу –  запорозьких козаків, міщан, селян тощо…
Автор із симпатією змальовує козаків, їхній побут, звичаї, кращі традиції запорозького козацтва. Разом з тим П. Куліш показує суперечності між різними верствами населення, наслідком яких і стала “чорна рада”.
Роман бентежить, захоплює, змушує хвилюватися за героїв і долю всієї країни. Багато в чому він перегукується із сьогоденням, адже показує, як те, що ми, українці, вважаємо своїми перевагами, наприклад, бунтарський дух, неприйняття диктаторства, може стати для нас проблемою. І ми це бачимо у нашій подальшій  і  сучасній історії. До певної міри, «Чорна рада» описує те, що відбулося з Україною у 2019 р.


Немає коментарів:

Дописати коментар