середа, 22 липня 2020 р.

Книги-ювіляри в рамках програми «Літо з бібліотекою»


Цього року виповнюється 180 років від дня публікації збірки поезій Т. Г. Шевченка «Кобзар» (1840 р.)
«Кобзар», яким його знає сьогодні весь світ, склався не відразу. Перше видання було здійснено в Петербурзі при сприянні Є. Гребінки. До цієї збірки увійшло тільки вісім перших його здобутків: "Перебендя", "Катерина", "Іван Підкова", "Тополя", "Думка", "До Основ'яненка", "Тарасова ніч" і вірш "Думи мої, думи мої", що було написано спеціально для цього збірника, він є своєрідним епіграфом не тільки до цього видання, але й до всієї творчості Т.Г.Шевченка.
 
З усіх прижиттєвих видань, перший «Кобзар» мав найбільш привабливий вигляд: гарний папір, зручний формат, чіткий шрифт. Особливістю цього «Кобзаря був – офорт на початку книги за малюнком В.Штернберга: народного співака - кобзаря із хлопчиком-поводирем. Це – була не ілюстрація до окремого твору, а узагальнений образ кобзаря, що і дав назву збірнику. Цей офорт створив відповідний настрій, долучив читача до образного світу «Кобзаря». Вихід у світ «Кобзаря», навіть урізаного царською цензурою, – стало подією величезного літературного та національного значення.
«Кобзар» 1840-го року вийшов друком у Петербурзі зовсім невеликим накладом –1000 примірників  (до того ж, мізерний наклад згодом арештували й вилучили). Ця книга була такою рідкісною, що й сам Шевченко, повернувшись із заслання, не мав свого примірника. Дістати його було практично неможливо, адже «Кобзар» перебував під арештом: його вилучали й знищували повсюди.
Існує два варіанти видання: з кількістю сторінок 106 та 116. Це пов’язано з тим, що перший наклад вийшов практично не цензурований, а після шаленого розголосу, який отримав «Кобзар» своїм антиімперським спрямуванням, його було піддано більш жорсткій цензурі і всі подальші примірники були надруковані з купюрами.
 
Друге видання «Кобзаря» побачило світ у 1844-му, третє – в 1860-му роках. Вони доповнилися новими творами, відтак ця збірка стала головною книгою Т. Шевченка.
У 1974 р. видавництво «Дніпро» випустило факсимільне видання повного варіанту «Кобзаря» 1840 р., без купюр.
На жаль, у світі збереглося лише кілька примірників «Кобзаря» Т. Г. Шевченка 1840 р.

Немає коментарів:

Дописати коментар